سمعک 2022 | یک ماه تست رایگان سمعک گوش

سمعک چیست؟

سمعک ها دستگاه های الکترونیکی کوچکی هستند که برای رفع انواع مختلف کم شنوایی به کار می روند. همه سمعکها دارای حداقل یک میکروفون برای دریافت صدا، یک تراشه رایانه ای برای تقویت و پردازش اصوات، یک بلندگو که صداها را به گوش می فرستد و یک باتری بعنوان منبع تغذیه هستند. مدلهای پیچیده تر ویژگی های دیگری مانند اتصال مستقیم به تلفن همراه یا تلویزیون را ارائه می دهند.

سمعک گوش یکی از دستگاه‌های کمک‌شنوایی است که برای افراد دارای کم‌شنوایی و وزوز گوش کاربرد دارد. متاسفانه در کشور ما استفاده از سمعک مانند سایر وسایل توانبخشی برای مردم جا نیفتاده است. وقتی از این دستگاه صحبت می‌شود، اولین تصویری که در ذهن بسیاری از مردم تجسم می‌شود یک جسم بزرگ است که قبلاً مشابه آن را روی گوش پدربزرگ‌هایمان دیده‌ایم. اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی محصولاتی تولید شده است که علاوه بر سایز خیلی کوچک و حتی نامرئی، دارای عملکرد هوشمند هم هستند. افرادی که تجربه خرید سمعک را دارند این پیشرفت ها را کاملا حس کرده اند. تمام این پیشرفت‌ها به واسطه افزایش توانایی انسان در شبیه‌سازی عملکرد مغز اتفاق افتاده است. محصولات کمک‌شنوایی امروزه دارای انواع متنوعی است که برخی از پرکاربردترین آنها شامل مدل‌های نامرئی، هوشمند، دیجیتال و وایرلس است. برندهای زیادی در این زمینه فعالیت تخصصی انجام می‌دهند. قیمت سمعک براساس سطح تکنولوژی پردازشی آن تعیین می‌شود.

سمعک چطور کار می کند؟ (فیلم)

 

استفاده از سمعک موجب افزایش اعتماد به نفس می شود

آدرس: میدان ونک، ابتدای حقانی، نرسیده به چهارراه جهان کودک، ساختمان پزشکان 38، طبقه اول واحد 104 مرکز شنوایی حس دوم

نوبت دهی حضوری و آنلاین:

02188871085       02188871589

09120245946      09129358402

نظر یا سوال داری؟ اینجا کلیک کن و برو پایین همین صفحه سوالتو بپرس

چرا افراد دارای کم‌شنوایی حتما باید از سمعک استفاده کنند؟

افراد دارای مشکل شنوایی توانایی تشخیص و شنیدن بسیاری از اصوات گفتاری را از دست می‌دهند. شنوایی از مهم‌ترین حواس پنجگانه انسان است. با بروز کم شنوایی تغییرات زیادی در سیستم عصبی گوش و حتی مغز اتفاق می‌افتد. اما چرا سمعک برای افراد دارای مشکل شنوایی ضروری است؟ دلیل این مسئله به فیزیولوژی طبیعی بدن برمی‌گردد. مغز انسان از تمام اعضای بدن به صورت دائمی سیگنال‌های الکتریکی و حسی دریافت می‌کند. اگر هر کدام از این نشانه‌ها و سیگنال‌ها یک عضو از بدن کاهش یابد، مغز آن را به عنوان یک عضو اضافی شناسایی می‌کند و آتروفی اتفاق می‌افتد. آتروفی به این معناست که بدن انسان خود‌به‌خود سلول‌هایی را که احساس می‌کند مورد نیاز بدن نیستند از بین می‌برد.

یک مثال بارز از آتروفی برای درک بهتر این مسئله، افرادی هستند که دچار شکستگی دست شده‌اند. پس از اینکه دست در حالت ثابت و بدون حرکت قرار می‌گیرد یا به اصطلاح گچ گرفته می‌شود، دیگر عضلات آن توانایی حرکت ارادی و غیرارادی ندارند. مغز این عدم عملکرد را به عنوان اضافی بودن عضلات درک می‌کند و آتروفی عضلانی اتفاق می‌افتد. بعد از چند ماه که گچ از روی دست برداشته می‌شود و هر دو دست با هم مقایسه می‌شوند نتیجه این آتروفی کاملاً واضح است. دستی که مدت‌ها فعالیت دائمی نداشته است لاغرتر به نظر می‌رسد و عضلات آن تا حدی از بین رفته‌اند. برای جبران این آتروفی به زمان نیاز است.

استفاده از سمعک برای افراد دارای کم شنوایی ضروری است

گوش انسان هم دقیقا از این قانون تبعیت می‌کند. اما تفاوت گوش با دیگر اعضا مثل دست و پا این است که بیشتر سلول‌های مهم شنوایی از نوع حسی و عصبی هستند. برخلاف عضلات توانایی تولید مجدد و جبران آتروفی عصبی وجود ندارد. عضلات دست که شکستگی آن را مثال زدیم، پس از مدتی ورزش و تمرین به حالت عادی باز می‌گردد. اما در گوش این اتفاق نخواهد افتاد راه حل جلوگیری از آتروفی پیگیری زودهنگام بعد از بروز کم‌شنوایی است. هر چه فاصله‌ی بین زمان بروز کم‌شنوایی تا زمان استفاده از سمعک کاهش یابد امکان موفقیت افزایش می‌یابد. اما اگر این فاصله زمانی زیاد شود قطعاً درک گفتار فرد دچار مشکلاتی خواهد شد. ممکن است فرد در شنیدن اصوات مشکلی نداشته باشد اما درک این اصوات تحت تاثیر قرار می‌گیرد و فرد در موقعیت‌های خاص کلمات را به صورت صداهای نامفهوم می‌شنود. توصیه اکید تمام متخصصین دنیا این است که اگر در گوش‌هایتان احساس کم‌شنوایی می‌کنید در سریع‌ترین زمان ممکن به شنوایی‌شناس مراجعه کنید.

در مورد استفاده از سمعک شک نکنید!

<سمعک بزنم آبروم میره>

این جمله‌ای است که شنوایی‌شناسان بارها شنیده‌اند. بیشتر افرادی که دچار مشکل شنوایی می‌شوند به خاطر عقاید غلط استفاده از این وسیله را به تعویق می‌اندازند. همین افراد مدتی بعد با شرایط شنیداری سخت‌تری برای خرید سمعک مراجعه خواهند کرد. اما اتفاقی که در این مدت افتاده است آتروفی عصبی است و متاسفانه جبران آن امکان‌پذیر نیست. سمعک هم مثل عینک برای جبران یک مشکل تولید شده است. هدف تولید عینک کمک به افرادی است که دارای مشکلات بینایی هستند. اما امروزه خیلی از افراد عینک را به عنوان زیبایی استفاده می‌کنند. اما متاسفانه سمعک در ذهن مردم و جامعه وسیله‌ای است که استفاده از آن نشان‌دهنده‌ی ضعف است.

تصور کنید فردی دچار کم‌شنوایی است و در واکنش به صحبت‌ها و سوالات دیگران دائما درخواست تکرار آن را دارد. ممکن است همین شخص استفاده از  سمعک را به عنوان یک افت اجتماعی ببیند. اما واقعیت این است که استفاده از وسایل کمک‌شنوایی روابط اجتماعی، شغلی و خانوادگی همین فرد را بهبود می‌بخشد. توصیه ما به افرادی که  دارای افت شنوایی هستند استفاده هر چه سریعتر از وسایل کمک‌شنوایی است. زیرا این افراد دیر یا زود با توجه به شرایط اجتماعی و شغلی به این وسیله نیاز پیدا خواهند کرد. اما بین افرادی که مدت زمان کوتاهی بعد از کم‌شنوایی به دنبال استفاده از این دستگاه‌ها بوده‌اند و افرادی که آن را به تعویق انداخته‌اند تفاوت‌های زیادی است. به طور کاملا محسوس و قابل‌توجهی نتیجه استفاده از تقویت شنوایی در افرادی که سریعاً پیگیری‌های لازم را انجام داده‌اند موفقیت‌آمیزتر است.

سمعک وسیله ای شگفت انگیز

سمعک گوش و توانایی شنوایی را احیا می‌کند

سوالاتی متداول درباره سمعک

آیا هنگام خرید سمعک در همان لحظه اول بهتر می شنوم؟

بله، اما هنگام اولین استفاده از سمعک جدید ممکن است مدتی طول بکشد تا به آن عادت کنید. ادیولوژیست یک تنظیم اولیه را انجام می دهد که در آن فناوری های مختلف و سطح صداها را تنظیم می کند تا اطمینان حاصل شود که بیشترین بهره را از دستگاه ها می برید. توجه به این نکته ضروری است که هنگام استفاده از دستگاه های جدید عادت کردن به آن زمان می برد، حتی اگر سال ها از نوعی سمعک استفاده کرده باشید.

آیا این درست است که سمعک آلزایمر را به تاخیر می اندازد؟

سمعک ها فراتر از یک تقویت کننده صدا هستند. شنوایی یک فرایند عصبی پیچیده است که شما را با جهان مرتبط می کند. تحقیقات نشان می دهد که سمعک دارای مزایای سلامتی مانند کاهش تنهایی، تاخیر در شروع زوال عقل و بهبود کیفیت زندگی و احساس ایمنی است. افرادیکه استفاده از سمعک را به تاخیر می اندازند به احتمال بیشتر و در سن کمتری دچار آلزایمر خواهند شد.

آیا بیمه هزینه های سمعک را پوشش می دهد؟

بله، تقریبا تمام بیمه ها در این زمینه کاربران را تحت پوشش قرار می دهند و همه یا بخشی از مبلغ خرید را پرداخت می کنند. سازمان های بیمه ای مبالغ مختلفی را برای خرید دستگاه کمک شنوایی به بیمه شدگان پرداخت می کنند. برای دریافت تعرفه بیمه سمعک باید پس از خرید، مدارک و فاکتورهای لازم را به بیمه ارائه دهید. ایده خوبی است که با ارائه دهنده بیمه خود مشورت کنید تا ببینید سقف مبلغی که پوشش می دهند چقدر است. برخی از بیمه ها برای کودکان مبلغ بیشتری را در نظر گرفته اند.

آیا سمعک ها به گوش آسیب می رسانند؟

خیر، سمعک ها دستگاه های پزشکی تحت نظارت FDA هستند. تولیدکنندگان قبل از ارائه و معرفی محصولات خود به کاربران باید از FDA استفاده کنند. این امر باعث جلوگیری از ارائه و تولید دستگاه هایی که هرگونه خطراتی مانند بلند شدن ناگهانی صدا یا انتشار فرکانس های خطرناک دارند، می شود. تمام محصولاتی که امروزه در مراکز معتبر شنوایی شناسی به کاربران ارائه می گردد کاملا استاندارد هستند و به هیچ عنوان به گوش فرد آسیبی وارد نمی کنند.

آیا می توان سمعک را آنلاین خریداری کرد؟

سمعک ها تقویت کننده های ساده نیستند و انتخاب آن برای هر فرد نیازمند دانش تخصصی و ارزیابی های فراوان است. به خاطر داشته باشید که تقویت کننده های شنوایی و محصولات مشابهی که در آمازون و دیجی کالا فروخته می شوند، سمعک نیستند و FDA آنها را تحت نظارت ندارد. هنگام خرید آنلاین سمعک بسیار مراقب باشید.

آدرس: میدان ونک، ابتدای حقانی، نرسیده به چهارراه جهان کودک، ساختمان پزشکان 38، طبقه اول واحد 104 مرکز شنوایی حس دوم

نوبت دهی حضوری و آنلاین:

02188871085       02188871589

09120245946      09129358402

نظر یا سوال داری؟ اینجا کلیک کن و برو پایین همین صفحه سوالتو بپرس

آیا نگهداری از سمعک سخت است؟

خیر، نگهداری از این وسیله کار ساده ای است. شنوایی شناس هنگام تجویز سمعک به کاربر تمام نکات مربوط به استفاده و نگهداری از آن را به کاربر آموزش می دهد. این دستگاه باید هر روز با دستمال و ابزارهای مخصوص تمیز شود. کاربر باید نحوه تعویض باتری، خاموش و روشن کردن و تغییر سطح صدا و برنامه های شنیداری را آموزش دیده باشد.

کدام سمعک برای من بهتر عمل می کند؟

بهترین سمعک برای شما بستگی به نوع و شدت کم شنوایی شما دارد. اگر در هر دو گوش خود کم شنوایی دارید، استفاده از سمعک برای هر دو طرف توصیه می شود. زیرا سیگنال طبیعی تری به مغز می دهد. شنوایی دوگوشی نیز به شما در درک گفتار و تعیین مکان دقیق منبع صدا کمک می کند. شما و متخصص شنوایی شناس باید سمعک را متناسب با نیازها و شیوه زندگی خود انتخاب کنید. قیمت نیز یک نکته مهم است. زیرا قیمت ها از یک تا چند ده میلیون تومان متغیر است. مانند سایر تجهیزات پزشکی، فناوری و ویژگی ها بر هزینه تأثیر می گذارد. با این حال، از قیمت بعنوان تنها معیار برای تعیین بهترین سمعک برای خود استفاده نکنید. صرف اینکه یک سمعک گرانتر از مدل دیگر است لزوما به این معنا نیست که با نیازهای شما مطابقت بیشتری دارد. هیچ دستگاهی شنوایی عادی شما را بر نمی گرداند. اما با تمرین، آگاهی شما را از صداها و منابع آن افزایش می دهد. شما می خواهید از این وسیله را به طور مرتب استفاده کنید، بنابراین مدلی را انتخاب کنید که استفاده و کار کردن با آن برای شما راحت و آسان باشد. سایر ویژگیهایی که باید در نظر بگیرید شامل قطعات یا خدمات تحت پوشش گارانتی، برنامه زمان بندی شده و هزینه های نگهداری و تعمیر، فناوری های پیشرفته، معتبر بودن برند، و کیفیت خدمات پس از فروش است.

برای استفاده از سمعک چه کارهایی را باید یاد بگیرم؟

کسب حداکثر نتیجه از سمعک مستلزم صرف زمان و حوصله است. استفاده مرتب از این وسیله به شما کمک می کند تا راحت تر با آن کار کنید. با ویژگی های سمعک خود آشنا شوید. هنگام ملاقات با شنوایی شناس خود، قرار دادن و بیرون آوردن از گوش، تمیز کردن، تشخیص سمعک راست و چپ و تعویض باتری را تمرین کنید. از نحوه آزمایش آن در محیط هایی که در آن مشکل شنوایی دارید، بپرسید. یاد بگیرید که با استفاده از دکمه ولوم یا اپلیکیشن صدای سمعک را تنظیم کنید و آن را برای صداهایی که خیلی بلند یا خیلی ضعیف هستند تنظیم کنید. تا زمانی که احساس راحتی و رضایت نکرده اید، با متخصص شنوایی شناسی خود در تماس باشید.

تجویز سمعک در مجموعه حس دوم چه مراحلی دارد؟

سمعک حس دوم با استفاده از متخصصین شنوایی‌شناس مجرب در زمینه خدمات شنوایی و کمک‌شنوایی فعالیت می‌کند. این مجموعه با ارتباط مستقیم با لابراتوار تولید محصولات کمک‌شنوایی و قالب گوش، خدمات به موقع و سریعی را در این زمینه ارائه می‌دهد. تجهیزات مجموعه حس دوم از بهترین و کاملترین دستگاه‌های روز دنیا محسوب می‌شود. پیشرفته‌ترین و جدیدترین سمعک ‌های روز دنیا در کلینیک‌های شنوایی حس دوم به کاربران عزیز ارائه می‌گردد. تلاش مدیران ارشد مجموعه حس دوم ارائه پیشرفته‌ترین محصولات و کمترین قیمت‌ها با حفظ کیفیت برای هموطنان عزیز می‌باشد.

خرید سمعک چه مراحلی دارد؟

قبل از تجویز وسایل کمک‌شنوایی در مجموعه حس دوم، آزمایش تخصصی شنوایی‌ سنجی و ارزیابی وزوز گوش توسط متخصصین مجرب انجام می‌گردد. با توجه به شدت و نوع کم‌ شنوایی کاربر بهترین و مناسب‌ترین وسایل کمک‌شنوایی پیشنهاد می‌گردد. در مجموعه حس دوم محصولات نامرئی، دیجیتال، وایرلس، هوشمند، پشت‌گوشی و داخل‌گوشی در تمام مدل‌ها و برندهای معتبر دنیا با قابلیت‌هایی نظیر سیستم ضدآب به کاربران عزیز ارائه می‌گردد. مشاوره شنوایی و وسایل کمک‌شنوایی در مجموعه حس دوم کاملا رایگان است. تست و امتحان وسایل کمک‌شنوایی نیز جزئی از مشاوره به شمار می‌رود.

معمولا وقتی تجویز انجام می‌شود، جلساتی برای تنظیم آن باید در نظر گرفته شود. چرا که گوش متشکل از اعصاب و سلول‌های زیادی است و عادت‌پذیری آن نیاز به گذشت زمان مشخصی دارد. متخصصین مجرب ما در این دوره کاربر را به طور کامل همراهی می‌کنند. در این مراحل انجام سنجش شنوایی دوره‌ای و تنظیم دقیق وسایل کمک‌شنوایی توسط ادیولوژیست انجام می‌شود.

خدمات مجموعه حس دوم برای گروه‌های سنی مختلف نظیر نوزادان ، کودکان و بزرگسالان انجام می‌شود. همچنین در صورت نیاز افراد دارای محدودیت‌های حرکتی می‌توانند از خدمات ویژه متخصصین این مجموعه در منزل بهره‌مند شوند. امکان تجویز وسایل کمک‌شنوایی با استفاده از قیمت‌های مصوب و دولتی و همچنین بهره‌گیری از بیمه‌های مختلف امکان‌پذیر است.

شما می‌توانید به طور مستقیم با متخصص شنوایی‌شناسی در تماس باشید و با شماره‌گیری 09120245946  و یا 09129358402 از مشاوره رایگان تلفنی بهره‌مند شوید.

سمعک حس دوم ارائه دهنده جدیدترین و پیشرفته ترین سمعک ها

جدیدترین سمعک‌ها با بهترین طراحی

كاربرد سمعک چيست و برای چه اختلالات و گروه‌های سنی به کار می‌رود؟

اصلی‌ترین وظیفه و کاربرد سمعک تقویت اصوات است. ولی با پیشرفت تکنولوژی و فناوری رفته‌رفته این دستگاه‌ها کارایی بیشتری در جهت افزایش سطح رفاه و راحتی کاربر پیدا کرده‌اند. این ابزار کمک‌شنوایی می‌تواند نقش مهمی در افزایش سطح ارتباطات کاربر و سلامت روحی و جسمی وی داشته باشد.

با پیشرفت تکنولوژی محصولات کمک‌شنوایی عملکرد اختصاصی پیدا کرده‌اند و برای هر گروه از کاربران محصولات خاصی با ویژگی‌های مورد نیاز آنها عرضه می‌شود. برای مثال این دستگاه می‌تواند به مشکلات نوروپاتی شنوایی کودکان کمک کند و ویژگی‌های پردازشی منحصر به فردی در این خصوص دارد. همینطور محصولات ویژه برای استفاده همزمان با ایمپلنت کاشت حلزون دارای ویژگی‌های خاص برای تطبیق با این دستگاه هستند.

نحوه عملکرد و اجزای سمعک

سمعک‌ها به طور کلی دارای سه قسمت اصلی می‌باشند. صدای محیط توسط میکروفون جمع‌آوری می‌گردد. برخی از محصولات دارای دو میکروفون و قابلیت تمرکز بر جهت‌های مختلف هستند. این تکنولوژی امروزه پیشرفت بیشتری هم کرده است. چرا که ارتباط دوگوشی وایرلس محصولات باعث شده است که صداهای دریافتی از دو سمعک (چپ و راست) با یکدیگر به اشتراک گذاشته شود و بهترین چیدمان میکروفون‌ها انتخاب شود.

پس از دریافت صدا، میکروفون آن را به آمپلی‌فایر تحویل می‌دهد. آمپلی‌فایر مهمترین و بارزترین بخش وسایل کمک‌شنیداری را شامل می‌شود. تمامی پردازش‌های دستگاه در قسمت آمپلی‌فایر انجام می‌شود. آمپلی‌فایر دارای مدارات مختلفی است که هر کدام بخش مختلفی از اصوات ورودی و پردازش‌ها را بر عهده دارند.

از جمله تلاش‌های کمپانی‌های تولید‌کننده این است که صدا‌های دریافتی توسط آمپلی‌فایر به گونه‌ای پردازش شود که بیشترین مقدار درک گفتار و شفافیت صوتی برای کاربر فراهم شود. همچنین تلاش بر این است که میزان نویز و سر و صدای مزاحم محیطی به حداقل برسد. قابلیت‌های متنوعی نظیر سیستم وایرلس، اتصال به لوازم جانبی، ارتباط دوگوشی، مصرف کم باتری و اتصال به موبایل همگی در آمپلی‌فایر انجام می‌شود.

بعد از انجام پردازش‌های لازم اصوات به بلندگو یا رسیور تحویل داده می‌شود. بلندگو یا رسیور تعیین‌کننده‌ی قدرت تقویت است. بلندگو امواج الکتریکی را به حالت آکوستیکی تبدیل می‌کند و آنها را به گوش تحویل می‌دهد. در مواردی که قدرت تقویت بیشتر است، معمولا از بلندگوهای بزرگتر و قدرتمندتری استفاده می‌شود.

سمعک چطور کار می کند؟

سمعک خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟

سمعک خوب اصوات را تقویت کرده و به فرد در شنیدن صداهای ضعیف و ناواضح که قبلا قادر به شنیدن آنها نبود ، کمک می‌کند.

دستگاه کمک‌شنوایی خوب و مناسب اصوات را به اندازه مورد نیاز تقویت میکند و باعث آزار و آسیب رسیدن به شنوایی فرد نمی‌شود.

محصولات مناسب برای فرد، صداهای گفتاری که مهمترین بخش اصوات برای انسان است را به اندازه مورد نیاز تقویت کرده و آن را از صداهای مزاحم زمینه ای جدا می‌کند.

گسترش و پیشرفت تکنولوژی اثر خود را در زمینه تجهیزات کمک‌شنوایی گذاشته است. امروزه میکروفون‌ها قابلیت دریافت انتخابی اصوات را دارند. همینطور قدرت پردازشی آمپلی‌فایر باعث حذف صداهای ناخواسته و نویز‌های محیطی می‌شود و صدایی شفاف و با کیفیت را به گوش فرد می‌رساند.

راحتی استفاده از سمعک شارژی در مقایسه با مدل‌های معمولی بیشتر است. این مدل دارای شارژر است و به باتری‌های یکبار مصرف نیاز ندارد. 

از دیگر قابلیت‌های ممتاز دستگاه‌های کمک‌شنوایی خوب امروزی می‌توان به امکان اتصال به موبایل‌های هوشمند در مدل‌های وایرلس، استفاده از ریموت برای کنترل صدای تقویت‌شده و استفاده از تجهیزات جانبی متعدد اشاره کرد.

از نظر مقاومت سمعک ضدآب بهتر از مدل‌های معمولی است. این محصولات مقاومت کاملی در برابر آب، رطوبت و گرد و غبار دارند.

سمعک خوب چه ویژگی هایی دارد؟

انواع سمعک

انواع سمعک‌ ها بر اساس نیاز‌های مختلف افراد تقسیم‌بندی می‌شوند. تقسیم‌بندی این محصولات از لحاظ استایل و ویژگی‌های ظاهری شامل انواع پشت گوشی، داخل گوشی، نامرئی، رسیور داخل مجرا (RIC) و نامرئی داخل کانال (iic) می‌باشد. وسایل کمک‌شنوایی از لحاظ سطح تکنولوژی و قدرت پردازشی به انواع آنالوگ، دیجیتال و هوشمند وایرلس تقسیم‌بندی می‌شوند. سمعک مخصوص وزوز گوش معمولا در رده‌های دیجیتال و هوشمند ارائه می‌شود.

انواع سمعک از نظر ظاهر و سایز

در انتخاب و خرید سمعک به چه نکاتی دقت کنیم؟

این وسیله شگفت انگیز یک اورتز پزشکی است که نقش مهمی در سلامت روانی و جسمی فرد دارد. اگر در انتخاب و خرید سمعک مناسب دقت کافی صورت نگیرد تبعات منفی و زیان‌باری گریبان‌گیر فرد خواهد شد. در پروسه انتخاب دستگاه کمک‌شنوایی نقش اصلی برای راهنمایی و معرفی بر عهده متخصص شنوایی‌شناس یا ادیولوژیست است و در نهایت انتخاب بر اساس مشاوره دریافت شده بر عهده فرد می‌باشد. پس اگر ابهامی در این زمینه دارید در جلسه مشاوره بطور کامل از متخصص شنوایی‌شناس بخواهید آن را برطرف کند.

آزمایش‌های تخصصی شنوایی و اعصاب، تشخیص اختلال شنوایی فرد و جایگزین کردن آن با تکنولوژی مناسب توسط ادیولوژیست مجرب و همچنین قالب‌گیری و تنظیم دقیق از مواردی است که در انتخاب تاثیر دارند.

انتخاب سمعک خوب

دقت داشته باشید بر خلاف سایر محصولات تکنولوژی مانند تلفن همراه، همواره گران‌ترین سمعک الزاما برای شما بهترین انتخاب نخواهد بود. دستگاه کمک‌شنوایی مناسب بر اساس افت شنوایی و نیاز‌های فردی شما توسط شنوایی‌شناس معرفی خواهد شد.

سمعک دوگوشی چیست ؟

در سیستم شنوایی طبیعی انسان اطلاعات دریافتی توسط هر دو گوش با هم ترکیب شده و فرآیند پردازش اصوات صورت می‌گیرد تا بالاترین میزان درک برای فرد ایجاد شود.

به همین منظور در صورت کم‌شنوایی ضروری است که از هر دو گوش اطلاعات شنیداری دریافت گردد. در افراد کم‌شنوا دریافت اصوات به صورت ناقص صورت می‌گیرد و امکان تبادل اطلاعات دوگوشی به طور موثر وجود ندارد. اگر یک گوش از اطلاعات صوتی محروم گردد به مرور ضعیف‌تر شده و توانایی خود را از دست می‌دهد. در این صورت صرف هزینه زیاد برای تقویت یک گوش با استفاده از بهترین وسیله کمک‌شنوایی نیز جوابگو نخواهد بود. در این موارد لازم است که هر دو گوش از دستگاه کمک‌شنوایی مناسب استفاده کنند تا فرایند درک و پردازش گفتار به بهترین نحو ممکن صورت گیرد. به یاد داشته باشید که دو سمعک ارزان بسیار بهتر از یک مدل گران قیمت است.

استفاده از تقویت دوگوشی علاوه بر بهبود ارتباط بین دو گوش باعث افزایش کیفیت صدا‌ها، بالا رفتن درک فرد از گفتار بخصوص در محیط‌های پر سر و صدا و افزایش توانایی فرد در جهت‌یابی می‌شود.

سمعک دوگوشی ضرورتی برای کم شنوایی دوطرفه

قیمت سمعک چقدر است؟

از مهم‌ترین نکاتی که مورد توجه کاربران است قیمت وسایل کمک‌شنوایی مناسب برای آنها است. عوامل بسیاری در قیمت تاثیر دارند که در ادامه به برخی از آنان می پردازیم. قطعا قیمت هرچیزی به ویژگی‌های آن بستگی دارد. دستگاه‌های شنوایی هم از این قاعده مستثنی نیستند.  یکی از عوامل تاثیر‌گذار در قیمت سمعک تکنولوژی آن می‌باشد. امروزه و با پیشرفت علم و تکنولوژی، دستگاه‌های بسیارى با قیمت‌های مختلفی وارد بازار شده‌اند.

مشکلات احتمالی هنگام استفاده از سمعک

ممکن است هنگام استفاده از دستگاه های کمک شنوایی جدید خود برخی از مشکلات زیر را تجربه کنید.

 • صدای سمعک من آزار دهنده است. برخی از افراد ممکن است در ابتدا احساس کنند که سمعک کمی ناراحت کننده است. نگران نباشید. طبیعی است! این مشکل بیشتر برای افرادی پیش می آید که برای اولین بار از این دستگاه استفاده می کنند. از شنوایی شناس خود بپرسید تا چه مدت باید سمعک خود را در این حالت استفاده کنید و تنظیم مجدد آن چه زمانی انجام می شود.
 • صدای خودم بیش از حد بلند به نظر می رسد. احساس "کیپ شدن گوش" که باعث می شود صدای کاربر در داخل سر بلندتر شود ، اثر انسداد نامیده می شود و برای کاربران جدید سمعک بسیار رایج است. با متخصص شنوایی شناسی خود مشورت کنید تا ببینید آیا امکان اصلاح وجود دارد یا خیر. بیشتر افراد با گذشت زمان به این تأثیر عادت می کنند. شنوایی شناس برای حل این مشکل از ونت تهویه استفاده می کند.
 • سمعک من دائما سوت می زند. صدای سوت نشان دهنده این است که سمعک یا قالب آن مناسب نیست یا خوب کار نمی کند و یا توسط جرم گوش یا مایع مسدود شده است. برای تنظیمات به شنوایی شناس خود مراجعه کنید.
 • صداهای پس زمینه را بیش از حد می شنوم. سمعک صداهایی را که می خواهید بشنوید به طور کامل از صداهایی که نمی خواهید بشنوید جدا نمی کند. اما با استفاده از تنظیمات تخصصی توسط شنوایی شناس می توان صداهای مختلف را در حالت ایده آل قرار داد.
 • وقتی از تلفن همراهم استفاده می کنم صدای وزوز می شنوم. برخی از افرادی که از سمعک استفاده می کنند با تداخل فرکانس رادیویی ناشی از تلفن های همراه خود دچار مشکل می شوند. هم سمعک و هم تلفن های همراه در حال پیشرفت هستند، بنابراین این مشکلات کمتر اتفاق می افتد. هنگامی که برای خرید دستگاه کمک شنوایی جدید به شنوایی شناس مراجعه می کنید، تلفن همراهتان را با خود ببرید تا ببینید آیا با سمعک خوب کار می کند یا خیر.


دیدگاه شما

فیلدهای ضروری با علامت

 1. alireza heravi

  salam bfrarmaiid aknoon nerkh samak hoshmand mutavaset hodood chand hast man mashhad hastam aya faktor midahid mamnonn

  1. مدیر سایت

   سلام وقت بخیر. لطفا نوار گوش خودتون رو ارسال کنید تا بهترین مدل ها خدمتتون معرفی بشه. فاکتور کلینیک هم خدمتتون داده میشه

 2. امیر صالح آبادی

  سلام دختر من ۸سالشه تازگی متوجه شدیم کم شنوایی داره حدود ۵۰ درصد اما نه گفتارش مشکل داره نه درسش الان دکتر تجویز سمعک کرده میخواستم بدونم باید یه سمعک استفاده کنه یا دو تا

  1. مدیر سایت

   سلام دوست عزیز. اگر هر دو گوش افت شنوایی داره باید حتما برای دو گوش سمعک گذاشته بهش. مخصوصا با توجه به کودک و محصل بودن ایشون

 3. فاطمه شاهمیرزایی

  سلام ببخشید یه سوال داشتم، دکتر ب مادرم گفته گوشش نیاز ب سمعک داره، میخواستم بدونم سمعک کسی دیگه رو میشه استفاده کرد یا نه یا هر سمعکی برای گوش هر کسیه؟؟!؟؟

  1. مدیر سایت

   سلام وقت بخیر. برای اظهار نظر دقیق باید وضعیت شنوایی ایشون مشخص بشه. اگر سمعک قبلی برای ایشون مناسب باشه با قالبگیری و تنظیم مجدد میشه از این سمعک برای فرد جدید استفاده کرد. البته اگر سمعک توانایی و قدرت لازم رو داشته بشه

 4. حسین

  ایا استفاده از سمعک برای وزوز گوش دائمی است یا بعد یک مدت استفاده درمان میشود

  1. مدیر سایت

   سلام دوست عزیز. پاسخ دهی سمعک برای وزوز گوش در هر فرد متفاوت هست. در مواردی دیده شده که بعد از یک تا دو سال استفاده صدای وزوز به کلی برطرف شده&nbsp;

 5. مهسا فسیح

  سلام سمعک داخل گوشی شارژی موجود هست؟

  1. مدیر سایت

   سلام وقت بخیر. سمعک های داخل گوشی شارژی در حال حاضر توسط برند زیمنس یا سیگنیا تولید میشه که متاسفانه هنوز به کشور ما وارد نشده. بعلاوه چند برند متفرقه مانند eargo هم محصولات مشابه دارند اما در کشور ما موجود نیست

 6. هزار خانی

  چجوری عمر سمعک رو زیاد کنیم ؟

  1. مدیر سایت

   سلام. مراقبت و نظافت مرتب و عدم قرارگیری در معرض آب و رطوبت و گرد و غبار باعث افزایش طول عمر سمعک میشه.

 7. مسعود

  بهترین ویژگی که یه سمعک میتونه داشته باشه همین وایرلس بودنشه؟

  1. مدیر سایت

   سلام. بهترین فناوری سمعک برای هر فرد متفاوته و بستگی به سبک زندگی داره. سیستم وایرلس یکی از این فناوری هاست. تکنولوژی پردازشی سمعک و کیفیت صدا از سیستم وایرلس مهمتره.

 8. اسی

  سلام بلوتوث موبایل چطوری به سمعک وصل میشه؟

  1. مدیر سایت

   سلام. سمعک شما حتما باید امکان اتصال وایرلس رو داشته باشه. در این صورت میتونید از رابط یا بدون رابط استفاده کنید و به موبایل متصل بشید.

 9. رضا

  سلام ببخشید من کم شنوایی دارم و اینکه قبلا سمعک ویدکس مدل یونیک 220 بود الان این سمعک موجود نیست شما سمعکی دارین که صداش شبیه همون باشه چون اصلا اذیتم نکرد؟

  1. مدیر سایت

   سلام. بله سمعکهای دانمارکی بیشترشون پردازش مشابهی دارند و میتونید از سایر برندها استفاده کنید.

 10. منا

  سلام میخاستم بدونم که استفاده از سمعک باعث میشه شنوایی به حالت طبیعی برگرده؟

  1. مدیر سایت

   سلام. خیر. سمعک یک اورتز هست و فقط به شنیدن صدا و تقویت باقیمانده شنوایی&nbsp;کمک میکنه. &nbsp;

 11. ساعد

  سلام روند استفاده از سمعک رو میشه توضیح بدین؟

  1. مدیر سایت

   سلام مرحله اول شنوایی سنجی و معاینه گوش هست. بعد از اون باید قالبگیری از گوش انجام بشه و بعد از اماده شدن قالب باید سمعک ها بر اساس افت شنوایی شما تنظیم بشه. علاوه بر این یک یا دو جلسه تنظیم نهایی در دوره عادت پذیری لازم هست.

 12. مدینه

  سلام من چجوری میتونم یه سمعک خوب تهیه کنم ؟

  1. مدیر سایت

   سلام. لطفا عکس سنجش شنوایی و شرح حال خودتون رو برای متخصصین ما واتساپ کنید تا بهترین راهکار را به شما ارائه بدن.

 13. احمد شیری

  سلام قبل اینکه سمعک خریداری کنم باید چه مراحلی رو طی کنم؟

  1. مدیر سایت

   سلام دوست عزیز. ابتدا باید سنجش شنوایی دقیق و معاینه گوش انجام بشه. بعد از اون قالبگیری انجام خواهد شد و بعد از اماده شدن قالب میتونید سمعکتون رو تحویل بگیرید. بعد از تحویل سمعک هم دو جلسه تنظیم لازم هست.

 14. دریا

  سلام شما با چه بیمه هایی قرارداد دارین؟

  1. مدیر سایت

   سلام. تقریبا برای تمام بیمه ها فاکتور رسمی براتون صادر میشه و میتونید برای دریافت هزینه به بیمه ارائه بدین.

 15. احمدرضا

  سلا م سمعکی موجود پشت گوشی سوپر پاور برای یه فرد مسن موجود دارین؟

  1. مدیر سایت

   سلام. بله موجوده. لطفا عکس سنجش شنواییشون رو ارسال بفرمایید.

 16. راحله

  سلام سمعک نامرءی شیشه ای موجود دارین؟

  1. مدیر سایت

   سلام. بله قالب پوسته سمعکهای نامرئی بصورت شیشه ای قابل ساخت هست.

 17. داوود

  سلام مادر من خلی سرگیجه داره دکتر گفته باید سمعک بزاره چه نوع سمعکی پیشنهاد میدین؟

  1. مدیر سایت

   سلام. احتمالا به همراه سرگیجه کم شنوایی محسوس هم دارند. لطفا عکس سنجش شنواییشون رو برای ما واتساپ کنید.

 18. نازنین

  سلام من خواهرم یه گوشش 3 درصد شنوایی داره ایا واسه همین گوش هم سمعک موجوده ؟

  1. مدیر سایت

   سلام. برای افراد دارای افت عمیق باید به مدت 6 ماه تا 1 سال از سمعک سوپرپاور استفاده بشه. درصورتیکه جوابگو نباشه باید برای کاشت حلزون مراجعه کنند.

 19. محمد روستایی

  سلام. شما الان سمعک موجود دارین. من چند جا مراجعه کردم گفتن موجود نیست.

  1. مدیر سایت

   سلام دوست عزیز. بله تعداد محدودی موجوده. میتونید وقت بگیرید و تشریف بیارید

 20. علی

  سلام. برای یه خانم 85 ساله که همیشه داخل منزل هستن چه سمعکی مناسبه؟

  1. مدیر سایت

   &nbsp;سلام. بهترین سمعک برای سالمندان مدلهای پشت گوشی هست. بهتره که عکس سنجش شنواییشون رو ارسال بفرمایید. متخصصین ما خدمات رو در منزل هم ارائه می دن

 21. ندا نداف

  امکان خرید آنلاین سمعک وجود داره؟ من شهرستان هستم و میخوام برام ارسال کنید.

  1. مدیر سایت

   سلام دوست عزیز. سمعک یک وسیله ساده نیست. قبل از خرید حتما نیاز به شنوایی سنجی دقیق و قالبگیری از گوش هست. بعد از خرید سمعک هم حداقل دو جلسه تنظیم لازم هست.

 22. mohammad najafi

  سلام. ممنون از اطلاعات کاملتون. یه سوال داشتم. ایا امکان استفاده آزمایشی از سمعک وجود داره؟ شرایطش چیه؟

  1. مدیر سایت

   سلام دوست عزیز. بله امکان استفاده ازمایشی از سمعکها به مدت 30 روز برای شما عزیزان فراهم شده. شرایط خاصی نداره. همون مراحل اصلی خرید سمعک رو شامل میشه.

 23. میرزایی

  درود خسته نباشید ببخشید یک سوال داشتم من پدرم مشکل شنوایی دارن و باید از سمعک استفاده کنن. یکی از بستگان نزدیک پارسال یک سمعک داخل گوشی خریداری کردند. اما متاسفانه یه ماه بعدش فوت شدن. میخواستم ببینم آیا میشه از همون سمعک برای پدرم استفاده کنم یا نه؟؟

  1. مدیر سایت

   سلام. دوست عزیز باید ابتدا برای پدر گرامی سنجش شنوایی انجام بشه. در صورتی که سمعک مورد نظر براشون مناسب باشه قالبگیری از گوششون انجام میشه و تنظیم تخصصی انجام خواهد شد.

 24. رضا حاجی علیزاده

  سلام. سمعک چند نوع داره؟ برای مادرم میخوام سمعک بگیرم. نمیدونم چه مارکی بگیرم. هر مطب یه مارک معرفی میکنه. کدومش بهتره؟ مادرم 60 سالشه و دکترا گفتم 50 درصد شنواییشو از دست داده. لطفا راهنمایی کنید.

  1. مدیر سایت

   سلام. بهترین سمعک برای هر فرد متفاوته و براساس سبک زندگی، انتظارات، وضعیت شغلی، وضعیت دقیق شنوایی، شرایط مجرای گوش و چند عامل دیگه مشخص میشه. اما برندهای خیلی خوب در زمینه سمعک شامل زیمنس، فوناک، اتیکن، ویدکس و استارکی هستن.

 25. محمدی

  سلام من 4 ساله که متوجه کم شنوایی شدم. اولا فقط صدای تلویزیون و صداهای آروم رو نمیشنیدم. اما الان خیلی وضع بدتر شده. کافیه دونفر با هم حرف بزنن من قاطی میکنم. همون چندسال پیش برای نوار گوش رفتم به یه مطب که گفتن باید سمعک بزنی. اما کوتاهی کردم و نگرفتم. الان وزوز گوش هم گرفتم. میشه راهنمایی کنید که چه کاری باید انجام بدم؟ علت این سوت زدن گوش چیه؟

  1. مدیر سایت

   سلام. هنوز هم دیر نشده و میتونین 100 درصد نتیجه رو از سمعک بگیرین. با یک سمعک خوب و یه تنظیم عالی شرایط شما به حالت نرمال برمیگرده. علت وزوز گوشتون هم به احتمال خیلی زیاد همین افت شنوایی هست. با گذاشتن سمعک این مشکل هم حل میشه. با شنوایی شناسان ما تماس بگیرین و ازشون مشاوره لازم رو دریافت کنین.

 26. Ali

  سلام ممنون از مطلب خوبتون❤️ ممنون میشم به این سوال من پاسخ بدین من کم شنوایی متوسط تا شدید دارم. توی برگه نوار گوشم کم شنوایی از ۴۵ شروع شده تا ٨۵. ایا میتونم از سمعک داخل گوشی نامرئی استفاده کنم؟ چه مدل و برندی برای گوش من مناسبه؟

  1. مدیر سایت

   سلام. شما کم شنوایی متوسط تا شدید دارید. امکان استفاده از سمعک داخل گوشی وجود داره. اگر قطر و اندازه مجرای گوشتون بزرگ باشه حتما سمعکتون نامرئی میشه و توی عمق گوش قرار می گیره. سمعک iic نمیتونه کم شنوایی شمارو جواب بده. باید از cic استفاده کنین. بهترین برندها شامل زیمنس - اتیکن - فوناک و ویدکس هستن.

 27. رضا

  سلام. بهترین سمعک از نظر شما چیه؟

  1. مدیر سایت

   سلام. بهترین سمعک برا هرکسی فرق داره. بستگی به سطح شنوایی و نوعش داره. همچنین سن فرد و سابقه استفاده از سمعکها خیلی مهمه. سطح شنوایی شما چند دسیبل هست؟ میتونین با شماره های داخل همین صفحه تماس بگیرین تا دقیقا راهنماییتون کنن

  1. گل زمان اکبری

   سنجش رفتم دکتر متخصص رفتم سمعک میخاد عضو کمیته امداد هست چکار کنه به نون شب محتاج راهنمایی کنید ممنون میشم

 28. سارا منجمی

  سلام میشه یه مرکز خوب تو اصفهان به من معرفی کنین؟ برای خرید و خدمات سمعک میخوام. چندجا رفتم مشکلم اونجوری که میخوام حل نشده ممنون میشم زود جوابمو بدین.

  1. مدیر سایت

   سلام میتونین به مرکز سمعک ماهان مراجعه کنین. ادرس و شماره تماسشون رو از این لینک میتونین ببینین. https://www.jarahan.com/esfahan-hearing-aids/fa اصفهان.خ بزرگمهر.ابتدای هشت بهشت غربی.روبروی داروخانه دکتر چاهی چی.ساختمان پزشکی فدک.واحد ۱۰۳ 03132683368قبل از مراجعه تماس بگیرید.

 29. حبیب جمالی

  سلام. سمعک داخل گوشی بهتره یا پشت گوش؟؟؟

  1. مدیر سایت

   سلام بستگی به چند عامل داره که دوتا از مهمترین هاش اینه: اول اینکه وضعیت شنوایی شما باید مشخص بشه... سطح شنوایی مهمترین قسمت برای انتخاب سمعک هست دوم اینکه باید بعد از قالب گیری از گوش های شما وضعیت مجرای گوش سنجیده بشه و از مناسبترین سمعک استفاده کنین. با شماره های 09120245946 یا 09129358402 تماس بگیرین. اطلاعات کاملی دریافت خواهید کرد

 30. کم شنوا

  سلام. من چندساله بخاطر سکته گوش از سمعک استفاده می کنم. اولش صداها رو میشنیدم اما فهمش برام سخت بود. خصوصا تلویزیون. خیلی جاها رفتم اما نتیجه نگرفتم و همه میگفتن تنظیم سمعکت خوبه اما عصبت اسیب دیده. تا اینکه شما رو پیدا کردم و با دکتر مرادی برام وقت گذاشتین. از اون روز به بعد همه چی رو عالی میشنوم. ممنونم ازتون. حالا میخوام سمعکمو عوض کنم چون چهار پنج ساله دارم ازش استفاده میکنم. اما میترسم بازم مثل قبل با تنظیمش داستان داشته باشم. میشه راهنمایی کنین؟؟ مرسی

  1. مدیر سایت

   سلام دوست عزیز مجددا به اقای دکتر کیومرث مرادی مراجعه کنید... سمعک های جدید امکانات پیشرفته تری دارند. با شماره های 09120245946 یا 09129358402 تماس بگیرین و ازشون وقت بگیرین.

کلینیک شنوایی و سمعک حس دوم
شماره تماس