بهترین مرکز شنوایی سنجی محدوده میدان ونک کجاست؟

بهترین مرکز شنوایی سنجی محدوده میدان ونک کجاست؟

بهترین مرکز سنجش شنوایی ونک

شنوایی حسی بسیار مهم است که انسان در انجام امور مختلف به آن نیاز دارد. از جمله مهم ترین کارایی که این حس دارد، شنیدن صدا ها و سیگنال های صوتی و برقراری ارتباط با دیگران است. فرد تا زمانی که صدای افراد را نشنود نمی تواند با آن ها ارتباط برقرار کند. بنابراین زمانی که شنوایی با مشکل مواجه شود، فرد هم در این امور با مشکلاتی رو به رو می شود. در چنین مواردی فرد می بایست برای شنوایی سنجی در ونک به مرکز حس دوم مراجعه کند. در این مرکز تمامی خدماتی که مربوط به شنوایی سنجی هستند انجام می شوند. کلینیک حس دوم در زمینه سنجش شنوایی نوزادان، کودکان، بزرگسالان و سالمندان به کلیه مراجعین ارائه خدمات می کند. همچنین در زمینه بررسی وزوز گوش از جدیدترین ارزیابی ها و شیوه های توانبخشی و درمان استفاده می شود. علاوه بر این مرکز حس دوم در زمینه های دیگری همچون ارزیابی سرگیجه، بررسی سیستم تعادل و تمامی امور مربوط به سمعک فعالیت دارد. با این وجود افراد می ‌توانند با مراجعه به این مرکز از تمامی خدمات مربوط به شنوایی بهره ببرند.

آدرس: میدان ونک، ابتدای حقانی، نرسیده به چهارراه جهان کودک، ساختمان پزشکان 38، طبقه اول واحد 104 مرکز شنوایی حس دوم

نوبت دهی حضوری و آنلاین:

02188871085       02188871589

09120245946      09129358402

نظر یا سوال داری؟ اینجا کلیک کن و برو پایین همین صفحه سوالتو بپرس

شنوایی سنجی چیست؟

سنجش شنوایی شامل مجموعه تست هایی می شود که طی آن آستانه های شنوایی فرد بررسی شود. برای این که بتوان به طور دقیق از توانایی افراد در شنیدن مطلع شد باید آزمایش های مختلفی روی آن ها انجام شود. درواقع سنجش شنوایی دارای مراحل مختلفی است. البته این متخصص است که بر اساس وضعیت بیمار تعیین می کند که چه آزمایش هایی برای او انجام شود. در ادامه به مراحل این پروسه می پردازیم. برای اینکه مشکلات شنوایی به طور دقیق مورد بررسی قرار گیرند باید به بهترین متخصصین سنجش شنوایی مراجعه شود.

بهترین مرکز شنوایی سنجی در میدان ونک

مراحل شنوایی سنجی کدامند؟

برای این که شنوایی به طور دقیق مورد بررسی قرار گیرد باید تست های مختلفی بر روی بیمار انجام شوند. متخصص سنجش شنوایی قبل از هر چیزی وضعیت پرده گوش و مجرای آن را مورد بررسی قرار می ‌دهد. در این مرحله می توان مشکلات گوش خارجی را تشخیص داد. در مرحله بعد برای بررسی آستانه شنوایی، تست PTA بر روی بیمار انجام می شود. برای اینکه روند تست تکمیل شود آزمایش های گفتاری هم بر روی بیمار انجام می‌ شوند. در بخش های بعد درباره هر کدام از این تست ها مطالبی را بیان می کنیم.

شنوایی سنجی بزرگسالان در ونک

سنجش شنوایی بزرگسالان در ونک در مرکز حس دوم انجام می شود. عزیزان ساکن در محله های ونک و اطراف آن مانند میرداماد، شیخ بهایی، سئول، ده ونک، گاندی، توانیر، آفریقا، ظفر، ملاصدرا، آرژانتین و برزیل برای بررسی کامل و دقیق شنوایی خود می توانند به حس دم مراجعه و یا درخواست ویزیت در منزل داشته باشند. در این مرکز تمامی تست هایی که در بخش قبل و بخش های بعد بیان می کنیم بر روی بیمار انجام می شوند. مشکلات شنوایی به دلایل مختلفی می ‌توانند برای بزرگسالان به وجود آیند. در تمام سنین امکان بروز این گونه مشکلات وجود دارد. البته لازم است بیان کنیم که معمولاً سالمندان بیش تر از دیگر افراد دچار این نوع مشکلات می شوند. زمانی که فرد از نظر شنوایی به مشکل بخورد باید برای انجام بررسی های لازم به متخصص مراجعه کند. ادیولوژیست با انجام تست‌ های مختلف وضعیت شنوایی را بررسی کرده و به طور دقیق مشکل فرد را مشخص می ‌کند. معمولا برای افرادی که در مکان های شلوغ مشغول به کار هستند تست های غربالگری انجام می شود. این تست ها معمولاً سالیانه انجام می شوند. افرادی که در چنین مکان هایی مشغول به کار هستند بیشتر در معرض آسیب‌ های شنوایی می باشند.

شنوایی سنجی نوزادان در ونک

پس از این که کودک متولد می شود لازم است سلامتی او به طور دقیق مورد بررسی قرار گیرد. شنوایی سنجی هم یکی از این مراحل است که حتماً باید برای کودک انجام شود. یکی از کارهای مهم و حیاتی که والدین باید انجام دهند انجام تست های شنوایی نوزاد در ساعات اولیه تولد است. در صورتی که مشکلات  کودک از همان اول به درستی تشخیص داده شود می توان تا حد زیادی از اثرات مخرب آن جلوگیری کرد. اما اگر چند سال از تولد نوزاد بگذرد و درمانی انجام نشده باشد ممکن است دیگر بهبود نیابد. به دلیل این که در حین انجام این آزمایشات کودکان همکاری نمی کنند، لازم است این تست ها زمانی انجام شوند که کودک خوابیده باشد. در همان روز های ابتدایی زندگی غربالگری شنوایی نوزادان در مرکز حس دوم ونک انجام می شود و در صورتی که کودک مشکلات شنوایی داشته باشد مداخلات درمانی و توانبخشی انجام می شوند. برای اینکه شنوایی نوزاد دقیق تر مورد بررسی قرار گیرد از تست هایی همچون OAE و ABR استفاده می شود.

بهترین مرکز سمعک و شنوایی سنجی در محدوده ونک

مرکز ارائه سمعک در ونک

در مرکز حس دوم علاوه بر انجام تست های شنوایی و خدمات اینچنینی سمعک های برندهای مختلف هم در اختیار مراجعه کنندگان قرار می گیرند. همانطور که در مقاله های دیگر هم بیان کردیم برند های مختلفی در این زمینه فعالیت دارند. سمعک ها به افراد کمک می کنند که صدا ها را بهتر بشنوند. در واقع سمعک صدا ها را دریافت کرده و آن ها را در گوش بیمار تقویت می کند. این موضوع باعث می ‌شود فرد همانند افراد عادی صدا ها را بشنود و بتواند با دیگران ارتباط برقرار کند. البته تنها داشتن سمعک لازم نیست و می ‌بایست این سمعک ها در جلساتی برای فرد تنظیم شوند. علاوه بر فروش سمعک در مرکز حس دوم خدماتی همچون تنظیم سمعک، تعمیر، گارانتی و... ارائه می ‌شوند. در این مرکز برای همه افراد در تمام سنین سمعک تجویز می شود و خدمات پس از فروش آن به این افراد ارائه می شود. استفاده از سمعک یکی از بهترین روش ها برای تقویت شنوایی افراد است. البته لازم به ذکر است برای کسانی کارایی دارد که دارای کم شنوایی بوده و برای افراد ناشنوا کارایی ندارد.

انواع روش های شنوایی سنجی

برای سنجش شنوایی روش های مختلفی وجود دارد. در اکثر موارد اکثر  این روش ها با هم انجام می شوند تا شنوایی به طور کامل بررسی شود. متخصصین ادیولوژی با توجه به وضعیت بیمار تشخیص می دهد که چه روشی باید برای او انجام شود. فرد متخصص باید بتواند خیلی زود این کار را انجام دهد و مشکل به وجود آمده را پیدا کند. همچنین باید بتواند بهترین روش درمانی را برای رفع مشکلات شنوایی انتخاب کند. انجام تست های سنجش شنوایی نیاز به تبحر و تخصص بالایی دارد و به همین دلیل باید توسط فرد متخصص انجام شود. در مرکز سنجش شنوایی حس دوم این تست ها به بهترین نحو انجام شده و پس از آن بهترین راه برای درمان انتخاب می شود. در ادامه برخی از تست های شنوایی را توضیح می ‌دهیم.

تست شنوایی سنجی تون خالص یا PTA

در این تست ابتدا متخصص توضیحاتی را درباره روند انجام آزمایش به بیمار می دهد و به او می گوید چه کارهایی را باید در حین آزمایش انجام دهد. پس از آن از فرد خواسته می شود که در اتاقک آکوستیک قرار گیرد. در این مرحله یک هدفون بر روی گوش بیمار قرار می گیرد. از طریق هدفون صدا هایی در گوش بیمار پخش می ‌شود. این صدا ها دارای فرکانس های مختلفی هستند. فرد می بایست با شنیدن این صداها دکمه ‌ای که مقابل او قرار دارد را فشار دهد. در این آزمایش هر گوش به صورت جداگانه تست می شود. از این طریق می توان آستانه شنوایی هر گوش را به طور جداگانه تعیین کرد.

تست تمپانومتری

تمپانومتری یکی دیگر از تست های شنوایی است که در آن گوش میانی مورد بررسی قرار می گیرد. در واقع در این تست بیماری ها و اختلالات گوش میانی بررسی و مشخص می شوند. این تست کاملاً بدون درد بوده و مشکلی را برای فرد به وجود نمی آورد و متخصص  از این آزمایش برای افتراق کم شنوایی حسی عصبی از افت شنوایی انتقالی استفاده می کند. در حین انجام این روش ابتدا مجرای گوش با استفاده از اتوسکوپ بررسی می شود. پس از آن دستگاه تمپانومتر در داخل گوش قرار داده می‌ شود. این دستگاه ممکن است صدای بلندی داشته باشد. این دستگاه باعث می شود فشار هوا در داخل گوش متغیر باشد. این کار باعث می ‌شود پرده گوش به عقب و جلو حرکت کند. تغییرات پرده گوش در حین آزمایش ثبت می ‌شوند. بیمار می بایست در حین انجام این تست بدون حرکت و ساکت باشد.

شنوایی سنجی گفتاری

در این تست وضعیت گفتار فرد مورد بررسی قرار می گیرد. همانطور که می دانید گفتار و شنیدار با هم ارتباط مستقیمی دارند. بنابراین مشکل در شنوایی می ‌تواند در گفتار هم اختلالاتی را به وجود آورد. در این تست فرد از طریق یک میکروفون باید کلماتی را تکرار کند. این تست علاوه بر بررسی گفتار می‌ تواند در تعیین سمعک و یا بررسی کارایی سمعک فرد هم به کار برود. کلمات با فرکانس های مختلفی در گوش فرد پخش می‌ شوند. پس از انجام این آزمایش نتایج به رایانه انتقال یافته و نتیجه نهایی به دست می آید.

غربالگری شنوایی نوزاد در این آزمایش شنوایی نوزادان بررسی می ‌شود. لازم است در روز تولد یا روزهای اول زندگی این آزمایش بر روی کودک انجام شود. انجام این آزمایش بسیار مهم بوده و ضروری است. سطح شنوایی کودک باید هرچه سریع تر بررسی شود تا در صورت وجود مشکل برای رفع آن اقدام شود. برای اینکه این تست ها راحت تر انجام شوند بهتر است زمانی صورت گیرند که کودک خوابیده باشد. انجام این تست ها کاملاً بدون درد بوده و باعث آزار و اذیت کودک نمی شود. امروزه بیمارستان ها انجام این تست را ضروری کرده ‌اند. در گذشته که این شرایط وجود نداشت و به همین دلیل مشکلات شنوایی کودکان خیلی دیرتر تشخیص داده می شدند.

چه زمانی باید برای سنجش شنوایی کودکان و بزرگسالان در ونک مراجعه شود؟

همه نوزادان می بایست پس از تولد این تست ها را انجام دهند. والدین نوزاد باید خیلی سریع به منظور انجام تست های غربالگری کودک مراجعه کنند. همچنین زمانی که مشاهده می کنند کودک مشکلات شنوایی دارد باید به متخصص مراجعه کنند. پدر و مادر کودک باید همیشه سلامت شنوایی کودک را بررسی کنند و در صورت وجود مشکل به مرکز حس دوم مراجعه نمایند. بزرگسالان هم زمانی که مشاهده می کنند دچار مشکلات شنوایی شده اند برای پیدا کردن منشاء آن و درمان باید به این مرکز مراجعه کنند. این افراد در صورتی که مشکلاتی همچون احساس فشار در گوش، درد گوش، کم شنوایی، وزوز گوش و... دارند باید هرچه سریع تر برای رفع مشکل مراجعه کنند.

روش های درمانی کم شنوایی

همانطور که بیان شد کم شنوایی علاوه‌ بر اختلال در شنیدن مشکلات دیگری را هم برای فرد به همراه خواهد داشت. این اختلال می تواند باعث بروز مشکل در گفتار، به وجود آمدن مشکل در برقراری ارتباط و بروز مشکلات روانی برای فرد شود. با وجود این شرایط بهتر است فرد هر چه زود تر به دنبال راهی برای درمان و توانبخشی کم شنوایی خود باشد. چندین روش برای درمان و توانبخشی کم شنوایی وجود دارد. با بررسی وضعیت بیمار بهترین روش برای جبران کم شنوایی او انتخاب می شود. خیلی از این روش ‌های درمانی توسط ادیولوژیست و برخی دیگر توسط متخصص انجام می‌ شوند. روش های درمانی کم شنوایی شامل مواردی مانند سمعک، رفع گرفتگی گوش، رفع تنگی کانال گوش، کاشت حلزون و... هستند.

مرکز شنوایی سنجی حس دوم در ونک چه خدماتی را ارائه می دهد؟

در مرکز سنجش شنوایی حس دوم در ونک خدمات مختلفی به هموطنانمان ارائه داده می شود. این خدمات شامل انواع آزمایش های شنوایی و ارائه سمعک هستند. تست های شنوایی که در این مرکز انجام می ‌شوند شامل انواع مختلفی هستند که در بخش ‌های قبلی به آن ‌ها اشاره شد. متخصصین این مجموعه ابتدا سوالاتی را از بیمار درباره وضعیت او می پرسند و پس از آن تست های لازم را از او می گیرند. همچنین ارائه سمعک در ونک در این مرکز انجام می ‌شود. افرادی که از این مرکز سمعک دریافت می کنند می‌ توانند از خدمات پس از فروش آن هم بهره مند شوند.


دیدگاه شما

فیلدهای ضروری با علامت

  1. رضا خسروانی

    سلام. آدرس شما خود میدون ونک هست؟

    1. مدیر سایت

      سلام دوست عزیز. از سمت میدان ونک نرسیده به چهار راه جهان کودک هستیم

کلینیک شنوایی و سمعک حس دوم
شماره تماس